Post Jobs

Bude krach WOW air začátek další krize?

wow-air-krachTi z vás, kteří žijí na Islandu možná už před nějakou dobou zaznameli, že letecká společnost WOW air už má delší dobu problémy.

Včera se na internetu objevily informace o tom, že další aerolinka Icelandair, ukončila jednání o možné koupi WOW air, takže to vypadá, už není nikdo, kdo by je koupil.

Dnes vyšel na IcelandMonitoru článek o tom, že dvě letadla zůstala zastavena mimo Island a nevrací se, takže krize WOW air možná začíná.

Společnost dluží hodně peněz a bez investora je velmi pravděpodobné, že zkrachují. To znamená, že přestanou dopravovat část turistů, kteří na Islandu utrácí značnou část peněz.

Podle mého názoru to byl právě WOW air, který sem dopravoval turisty z USA, kteří podle statistik (https://www.ferdamalastofa.is/en/recearch-and-statistics/tourism-in-iceland-in-figures) tvoří velkou část turistů, ale zároveň jsou to návštěvníci, kteří na Islandu utrácí hodně peněz.

Včera jsem měl na tohle téma rozhovor s managerem hotelu, kde pracuji a shodli jsme se na tom, že tohle může být začátek další krize na Islandu, který se nás všech dotkne.

Jen krachem WOW air by přišlo o práci asi 4000 pracovníků v turismu, ale myslím, že nepřímo by to mohlo ovlivnit mnohem více lidí.

Už jen tím, že by tihle lidé přišli o práci dojde k tomu, přijdou o příjmy další firmy, kde tihle lidé utráceli, tedy například obchody nebo restaurace, kde utráceli peníze.

Špatné zprávy pro hotely a restaurace?

Úbytek turistů z USA bude znamenat, že se sníží příjmy hotelům, kde se by se ubytovali, taky půjčovnám aut, restauracím, obchodům nebo cestovním agenturám, které dělají placené výlety. Tím pádem budou někteří z nich nucení propouštět a tím pádem ubyde dostupných pracovních míst.

Například ve statistikách jsem si všiml, že trendem teď je, že lidé utrácí méně peněz za jídlo v restauracích a místo toho raději nakupují jídlo v obchodech.

I v případě, že by by turisté zvolili jiného dopravce než WOW air a na Island přiletěli, letenky už nebudou tak levné. Z rozpočtu, který na dovolenou měli, tak budou muset ukrojit větší část na dopravu a nezůstane jim tolik peněz právě na další služby.

Klesající příjmy, rostoucí výdaje

U nás na venkově už byla zimní sezóna slabší než loni a proto musely hotely v okolí snížit ceny za ubytování. Podle toho, co jsem slyšel, spočívá marketing mnoha hotelů a guesthousů v tom, že sníží ceny na Bookingu.

Podaří se jim sice naplnit pokoje, ale osekají si příjmy (ovšem výdaje zůstanou stejné). Navíc teď stávky a tlak ze strany pracovních odborů mohou vést ke zvýšení platů, takže firmy v turismu budou mít výdaje ještě vyšší.

Už teď slyším o firmách, které fungují bez profitu a jsou v mínusu. Do teď to možná fungovalo a v sezóně se jim to možná srovnalo, ale pokud turismus oslábne, přivede je to jen do dalších dluhů a je možné, že někteří z nich budou muset zavřít anebo budou minimálně muset snížit počty zaměstnanců.

Myslím si, že dluhy ale nejsou jen ve firmách, ale i u obyvatel Islandu. Myslím, že je tady plno lidí, kteří si koupili (nejen) nová auta na dluh, protože tu teď bylo všechno boomu a poslední roky se dařilo a oni asi nepočítali s tím, že by se to mohlo zase otočit.

No a pokud by měl krach WOW air takový dopad, jaký si představuju, bude pro mnoho lidí obtížnější splácet svoje dluhy. Nakonec by tedy mohlo být hodně lidí, kteří budou muset omezit svoje výdaje a přestane se utrácet.

Podle mě už tedy nebude tak snadné najít si práci na Islandu a to hlavně na takových těch snadno dostupných pozicích, jako je housekeeping, obsluha v restauraci apod.

Možná, že se pletu a ke krachu WOW air vůbec nedojde. Možná, že i v případě krachu nebude dopad tak hrozný, jak si představuji. Přeci jen vůbec nemám tušení, jaká je situace jinde, třeba v Reykjavíku. Já jenom vidím, že slabší zima z hlediska turismu se tady u nás docela projevila a myslím, že i další oslabení by bylo citelné.

Pokud máte ale jiné informace nebo názory, klidně mi můžete moji myšlenku v komentářích vyvrátit, myslím, že si jiný pohled přečtu rád nejen já, ale i další návštěvníci webu.

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *