Co je potřeba pro začátek

Rozhodli jste se, že si zkusíte vydělat peníze prací na Islandu a zajímalo by vás, co všechno pro to musíte udělat?

Mám pro vás dobrou zprávu, vydělávání peněz na Islandu je pro Čechy velmi snadné.

Kromě dopravy a získání samotné práce nemusíte udělat téměř nic dalšího, vše s vámi většinou vyřeší váš zaměstnavatel a vám pak stačí jen zajít do banky, vytvořit si islandský bankovní účet a můžete pracovat.

Jak začít?

Na začátku vaší cesty máte dvě možnosti. Vydat se na Island a zkusit si najít práci až se na ostrov dopravíte. Druhou možností je zkusit získat zaměstnání ještě než vyrazíte z Česka a pak jen přijet na jistotu.

Obě varianty mají své plusy a mínusy.

Hledání práce přímo na Islandu

Jestliže se rozhodnete přijet na Island naslepo a začít hledat až práci na místě, budete mít výhodu v tom, že můžete oslovovat zaměstnavatele přímo.

Můžete si vytisknout životopisy a objíždět firmy, hotely apod. a osobně se tam ukázat. Často se sice nedostanete dál než na recepci, ovšem v některým případech můžete narazit na někoho, kdo o práci rozhoduje.

Druhou výhodou je to, že pokud dostanete reakci a váš potenciální zaměstnavatel projeví zájem, můžete si velmi brzy domluvit pracovní pohovor a být tak snadno dostupní.

Většina zaměstnavatelů s vámi bude chtít mluvit ještě předtím, než vás přijmou (pokud nemáte doporučení anebo dobrý životopis) a proto se hodí být dostupný co nejdříve.

Nevýhodou této metody jsou ovšem náklady. Ubytování na Islandu je oproti Česku velmi drahé a to především v Reykjavíku.

Pronájmy za jeden pokoj, který většinou zahrnuje jen postel, stolek a sdílenou koupelnu, se pohybuje kolem 20 000 Kč a není úplně snadné ho získat.

Můžete zkusit najít ubytování v hostelu v Reykjavíku či v nejlevnějších hotelech, ovšem i tak vás to nevyjde o moc levněji.

Dalším výdajem potom bude platba pronájmu auta. Pokud si sebou auto nepřiveze na trajektu, budete se moci pohybovat jen v Reykjavíku či v největších městech, kam vás může přivést autobus.

Tím pádem ale přijdete o možnost dopravit se do firem, které často nesídlí ve městech, ale jsou odloučené a autobusy tam nejezdí.

V nejhorším případě by se vám tak mohlo stát, že utratíte peníze za letenky, ubytování, dopravu a stravu a žádnou práci si nenajdete. Tím pádem se můžete rychle dostat do mínusu hned o několik desítek tisíc korun.

Hledání práce z Česka

Bezpečnější, ale o něco komplikovanější je potom hledání práce z Česka, jen přes internet a telefon.

Z pohodlí svého domova můžete procházet nabídky práce, které se objevují téměř denně a zkoušet na ně reagovat.

Stejně tak můžete rozesílat vaše životopisy a pracovní žádosti a čekat, zda někdo zareaguje a bude si chtít domluvit pracovní pohovor.

Nevýhoda je v tomto případě hlavně v tom, že většinou nejste pro zaměstnavatele dostupní okamžitě a většinou si musíte naplánovat koupi letenek, cestu a další nutnosti.

Dalším problémem může být také to, že pokud zaměstnavatel nenabízí ubytování, musíte si zařídit i tohle, což může být hlavně v menších městech problém.

Tato metoda ale stále funguje a to především pokud hledáte práci několik měsíců předem, například jen na letní sezónu.

Získání identifikačního čísla – kennitala

Abyste mohli na Islandu pracovat, založit bankovní účet a provádět další nejrůznější formality, potřebujete kennitalu.

Tohle číslo funguje podobně jako číslo občanky v Česku. Pod tímhle číslem váš budou všechny islandské úřady identifikovat.

Velkou výhodou je ovšem to, že získat tohle číslo není komplikované.

Stačí vám jen získat práci a smlouvu, zaměstnavatel vám pak ve většině případů kennitalu zařídí anebo vám připraví vybrané dokumenty, které jen zanesete na úřad ve vaší oblasti.

Začít pracovat můžete i bez kennitaly, protože její vyřízení trvá od jednoho do několika týdnů. Je dobré se snažit připomínat se vašemu zaměstnavateli, protože Islanďané často nespěchají a na některé věci zapomínají.

Založení bankovního účtu

Jakmile budete mít vaše identifikační číslo, kennitalu, můžete okamžitě vyrazit na pobočku nejbližší banky a založit si zde účet.

Já osobně doporučují využít Arion banku.

  • Založení účtu je zde bleskové, během 10 minut vše vyřešíte na pobočce a okamžitě poté je váš účet i internetové bankovnictví aktivní.
  • Vyřízení účtu je bezplatné a za vedení téměř nikdy nic neplatíte.
  • Postačí vám k tomu základy angličtiny, pracovníci v bance jsou velmi milí a otevření.
  • K založení budete potřebovat jen vaši občanku, identifikační číslo a pracovní smlouvy či adresu vašeho bydliště/firmy, ve které pracujete.

Poté, co si založíte bankovní účet už nic nebrání tomu, abyste začali pracovat a vyčkávali na první výplatu, která většinou dorazí hned pár dnů po konci měsíce (většinou do 5 dnů v následujícím měsíci po vašem odpracovaném období).