Pracovní doba na Islandu

pracovni-doba-island

Pracovní doba na Islandu není snad v žádném ohledu jiná, než je pracovní doba v Česku nebo v jiných státech Evropy. Odvíjí se od toho, v jakém zaměstnání pracujete, zda pracujete na plný pracovní úvazek nebo na zkrácený a jak se dohodnete na podmínkách se svým zaměstnavatelem. Na Islandu pracuji už přes pět let a zažil jsem několik variant pracovní doby, ale i přesto je stále několik typů, které jsem nikdy nevyzkoušel.

Pracovní dobu a její dodržování (především nepřekračování maximálního počtu hodin denně) hlídají odbory a podmínky, které mají odbory se zaměstnavateli nastaveny. Podmínky pracovní doby se mohou lišit podle toho, jaké odbory si zvolíte, ale u většiny klasických zaměstnání jsou pravidla téměř totožná.

  • Obvyklá pracovní doba je 8 hodin, po sobě jdoucích.
  • Pracovní týden má 5 dnů, týdně byste tedy měli na plný pracovní úvazek odpracovat 40 hodin.
  • Měsíčně se tak budete pohybovat v rozmezí 165 – 175 hodin, podle toho, jak vychází víkendy či vaše pracovní dny v měsíci (někdy je kratší, někdy delší).
  • Officiální plný počet pracovních hodin za měsíc je 173 hodin, každá hodin navíc se potom počítá jako přesčas.

V některých zaměstnáních (já to tak měl například na hotelu Laekur na jihu Islandu) mohou být směny rozložené napůl.

V praxi to znamená, že pracujete 4 hodiny ráno (například směna pro snídaně nebo úklid), potom následuje minimálně tříhodinová povinná pauza a večer máte další 4 hodiny (např. na recepci, nebo jako obsluha v restauraci).

To, jak bude vypadat vaše pracovní doba záleží většinou na zaměstnavateli, na tom, zda s jeho návrhem budete souhlasit a zda to splňuje zákonem/odbory dané podmínky.

Během vašeho zaměstnání vám musí zaměstnavatel umožnit mít dostatečné pauzy mezi jednotlivými směnami i mezi pracovními dny (to může být často na hotelech, kde nemají dostatek pracovníků, problém).

Pokud se dobře vzpomínám, jednou z podmínek je to,  že musíte mít od konce jedné směny do začátku druhé alespoň 11 hodin volna. Při nedodržení se vám pak počítá extra volno na další den, za každou odpracovanou hodinu.

V praxi by se tak nemělo stát, že vaše směna končí například v 11 večer a druhý den začínáte v 6 ráno. Není to ovšem nelegální, pokud vám dá zaměstnavatel další den víc hodin volna.

Podobně to platí i s volnými dny. Každý týden byste měli mít povinně alespoň 1 den volna, ale při domluvě je možné pracovat například 12 dnů v kuse a pak si vzít volno na dva dny.

Ve většině případů u normálních zaměstnání není problém s dodržováním pracovní doby a povinných pauz/volných dnů.

Problémy mohou ale nastat v práci na hotelu či v restauraci, kde je většinou není dostatek zaměstnanců v případě, že někdo onemocní, dá nečekaně výpověď apod.

Pracovní doba (uklízeči, prodavačky, řemeslníci, řidiči)

Klasická zaměstnání jaká máme v Česku, kdy má firma otevírací dobu přes den (obvykle 8-16 nebo 9-17), je asi tou nejjednodušší variantou pro pochopení.

Většinou začínáte ráno, mezi 6 a 9 a končíte po 8 hodinách (někdy po 8,5 hod pokud vám zaměstnavatel neplatí obědovou pauzu). Pracuje se od pondělí do pátku, v některých případech pak i o víkendech.

Většina pracovní doby je v tomhle případě účtovaná základní hodinovou sazbou a není zde větší šance na získání nějakých extra příplatků za ranní či večerní práci.

Výhodou je v tomhle případě ale to, že pokud pracujete některý z dnů přesčas, každý vaše přesčasová hodina je placena 1,8x víc (v případě hodinovky 2150 ISK je hodina přesčasu placena sazbou 3870 ISK).

Jestliže si tedy chcete vydělat co nejvíce peněz a nevadí vám, že se v práci zdržíte déle, hledejte zaměstnání s možností přesčasů nebo práci v sobotě. Na výplatě jsou přesčasy znatelné.

Pracovní doba recepčních na hotelech

Pracovní doba pro recepční na hotelech může být hlavně ve větších hotelech odlišná.

Často zde fungují dlouhé dvanáctihodinové směny, kdy pracujete například jeden celý týden v kuse na ranní nebo večerní směně, poté máte týden volno a další týden opět týden v kuse, dvanáct hodin denně. Můžete se objevit i varianta 2-2-3, metoda krátkého a dlouhého týdne.

Tahle pracovní doba může mít pro někoho hned několik výhod. Jednak máte každý druhý týden volno ale zároveň získáváte lepší hodinovou sazbu, protože pracujete buď několik hodin brzo ráno (za příplatek 45%) anebo večer (za příplatek 33%).

Samozřejmě tohle si dokážou spočítat i zaměstnavatelé, takže je možné, že v některých případech nabídnou fixní měsíční mzdu, která pro vás nemusí být tolik výhodná.

Pracovní doba obsluhy v restauraci/umývače nádobí

Pokud budete pracovat v restauraci na odpolední směně, ať už jako kuchař, obsluha v restauraci anebo na pozici umývání nádobí, pak bude vaše pracovní doba začínat někdy odpoledne a končit kolem půlnoci.

To má jednu velkou výhody a tím je už zmiňovaný bonus za večerní práci.

Za každou hodinu, kdy pracujete po 17:00 dostanete o 30% navíc a pokud pracujete i po půlnoci, je to dokonce 45 %.

Z tohohle hlediska je tak výhodnější pracovat v kuchyni u mytí nádobí, než uklízet na hotelu či pro agenturu, kvůli odpolední směně na myčce.

Čtyřdenní pracovní týden

Nedávno se dost mluvilo o tom, že by se zavedl čtyřdenní pracovní týden a v pátek byste tak měli o jeden den volna navíc. Island byl jednou z prvních zemí, kde se to reálně testovalo.

I přesto, že Island je velmi progresivním státem a změny se zde provádějí rychleji, u většiny zaměstnání se toho moc nezměnilo a pracuje se pořád 5 dnů v týdnu.

Články o islandském experimentu se 4 pracovními dny:

Faktem je, že mnoho firem na Islandu (ne v oblasti turismu), má zkrácenou pracovní dobu v pátek.

Je velmi časté, že se v pátek končí někdy po obědě, takže máte pracovní dobu kratší o pár hodin a můžete si tak prodloužit víkend.

Neznamená to ovšem, že by vám tyhle hodiny chyběli, můžete si je většinou nadělat delší prací v jiný den v týdnu.

Jakou reálnou pracovní dobu můžu očekávat?

Podle mých zkušeností na Islandu existují dvě skupiny zaměstnání (ke kterými se my Češi nejčastěji dostaneme).

Práce v turismu (a to především mimo Reykjavík) – na hotelech, v restauracích, kavárnách

V tomhle případě je často problém, že zaměstnavatel nemá dostatek lidí, kteří by zvládali nápor turistů a v případě, že někdo z pracovníků ze směny vypadne (nemoc, výpověď, dovolená) není ve firmě náhrada a tak se přidá práce ostatním, těm co ve firmě zbyli.

Zde tedy není problém s tím, jak získat víc hodin a víc si vydělat, člověk má často spíš problém mít alespoň nějaký volný den.

Ostatní zaměstnání mimo turismus

Tam to funguje normálně, podobně jako v Česku. Máte svoji pracovní dobu, která je pevně ohraničená a stálá a většinou se nedostanete k žádným přesčasům.

Znamená to tak, že máte svůj pracovní týden se 40 hodinami a vaše měsíční mzda je tak každý měsíc téměř stejná. To může mít nevýhodu v tom, že pokud si přijedete vydělat a jste ochotni pracovat více, není snadné si navýšit příjem.

Ne všichni zaměstnavatelé nabízí práci přesčas a v některých případech (např. obchod s pevnou otevírací dobou) to ani není prakticky možné. Díky tomu tak vždy víte, kdy budete mít své volno ale pokud si chcete vydělat něco navíc, musíte si najít druhou práci na zkrácený úvazek (což nemusí být tak výhodné kvůli platbě daní).

Nakonec ale platí, že pracovní doba se vždy odvíjí od toho, jak si to nastaví zaměstnavatel a zda to přijmete nebo ne. Jsou zde daná nějaká pravidla, která by měl podle odborů zaměstnavatel dodržovat, ovšem domáhat se pravidel může vždy jen zaměstnanec, který požádá o pomoc odbory. Pokud nastaví zaměstnavatel pravidla nefér ale vy s tím budete i přesto souhlasit, není téměř možné s tím nic udělat (a i kdyby bylo, na 99 % se to nestane).

Kam dál?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x