Je to už přes 5 let co jsem přijel pracovat na Island (a zůstal tam dlouhodobě). Každoročně potkávám na Islandu plno lidí nejen z Česka, kteří si přijeli na Island na pár měsíců vydělat (a někteří z nich tam také zůstávají). Pro nás, kteří žijeme na Islandu trvalo už není změna zaměstnání či bydlení problém, ale chápu, že v začátcích to a bez zkušeností to může být těžké. Proto jsem se rozhodl sepsat něco o tom, jak jsem získal práci na Islandu já a co bych dělal, kdybych se měl na Island stěhovat za prací teď.
Hledat práci z Česka anebo přímo až na Islandu?
První otázka, kterou si musíte položit je to, zda chcete hledat práci z „pohodlí“ v ČR a jenom posílat e-maily, telefonovat a případně řešit videohovory. Je to ta snadnější a bezpečnější cesta, ovšem podle mě velmi neefektivní.
I přesto, že aktuálně je na Islandu práce dost (červenec 2022), Islanďané prostě nechtějí řešit po mailech práci s někým, kdo není na Islandu, nemá jejich číslo sociální zabezpečení (kennitala) a není vůbec jisté, jestli někdy na ostrov dorazí.
Mnohem raději budou komunikovat s někým, kdo už na Islandu je (čím déle, tím lépe). Pokud se budete zaměstnavateli líbit, není problém získat práci po jedné osobní schůzce nebo po telefonátu. Často stačí jen objet několik hotelů či restaurací, ukázat se, nechat tam svůj životopis a ukázat jim, že můžete do práce nastoupit brzy a vaše šance se hodně zvýší.
Já bych tedy rozhodně ušetřil nějaké peníze, našel si levné letenky a vyrazil přímo na Island, klidně i jen na pár dnů.
V takovém případě bych potřeboval vyřešit několik dalších věcí:
- jak se na Island dostat
- kde se ubytovat
- jak se pohybovat po ostrově pohybovat
- a především kde hledat práci.
Jak se levně dostat na Island?
Na Island se můžete dostat dvěma způsoby – letecky a trajektem. V situaci, kdy hledáte svoji první práci vůbec nemá smysl přemýšlet o trajektu – je to drahé, komplikované a pokud si na Island nevezete vlastní auto (nedoporučuji), nemá to žádná plusy.
S kým letět na Island:
- Play – přímý spoj Praha – Reykjavík
- Wizzar – spoje z Vídně, Budapeště a z Polska
- Icelandair – dražší letenky Praha-Reykjavík
Letecky se můžete dostat na Island s několika aerolinkami. Levné letenky s přímým spojem na Island (na letiště v Keflavíku) seženete například od společnosti Play či Wizzair.
Play létá přímo z Prahy, Wizzair pak z Vídně, Budapeště, Wroclawi, Krakowa, Varšavy či Katowic. Přímé lety z Prahy nabízí také Icelandair, ovšem ty už rozhodně neseženete levně.
Pokud žádná ze zmiňovaných aerolinek nemá v nabídce volné letenky za dobrou cenu, potom bych zkusil najít lety s přestupem, například v Londýně a zkusil najít nějaké kombinace pomocí Kiwi.com.
Ubytování na první dny
Hledat ubytování na Islandu je rozhodně komplikovanější, než hledání práce. Nedostatek ubytování je vidět hlavně v Reykjavíku ale i dalších větších městech na Islandu, často s tím mají problémy i místní. Z toho důvodu bych se spokojil jen s něčím základním, jako je například hostel či kemp.
Jako první práci bych doporučil najít si něco na venkově anebo hlavně mimo město, aby vám ubytování nabídli přímo na pracovním místě. Právě z toho důvodu bych na začátku nehledal nic závazného.
Já osobně bych asi volil metodu půjčení nějakého auta, nejlépe takovém, ve kterém můžete i přespat. Díky tomu vyřešíte dvě mouchy jednou ranou – máte vyřešené ubytování i dopravu po Islandu.
Pokud si půjčíte auto od někoho z místních (na Islandu půjčují svoje auta i Češi), vyjde vás půjčení auta na den na podobnou částku, jakou byste zaplatili jen za ubytování v hotelu.
Doprava po Islandu
Předtím, než začnete přemýšlet o tom, do jaké firmy/hotelu/farmy se půjdete na práci zeptat, budete muset vyřešit dopravu.
Úplně v nejhorší situaci se dá stopovat, ale pokud máte jen pár dnů, během kterých chcete práci najít, není to ideální.
Druhou možností jsou autobusy. Autobus budete muset pravděpodobně využít hned po příletu na Islandu, protože letiště je na kraji ostrova u města Keflavík. Do hlavního města Reykjavíku to je asi 45 km, jezdí tam ovšem shuttle busy každou půl hodinu asi za 500 Kč.
Autobusy jezdí i do jiných části Islandu, ale opravdu zřídka a jen do měst. Vy se ale budete potřebovat dostat na různé farmy, penziony či skleníky, které jsou mimo města i zastávky autobusu. Auto je proto tou nejlepší variantou.
S autem dokážete během jednoho či dvou dnů objet hlavní turistickou oblast na jihu Islandu (Zlatý okruh), kde je množství hotelů, restaurací a dalších turistických atrakcí, kde všude potřebují pracovníky. Navíc je zde také široká nabídka kempů, které jsou mnohonásobně levnější než ubytování v hostelu či hotelu.
Jak začít pracovat na Islandu?
Konečně se dostáváme k tomu, co vás asi všechny zajímá – kde hledat práci.
Hledání práce přes internet
Pracovní nabídky si můžete procházet i z Česka a zjistit, jaké možnosti máte a zhruba jaké zaměstnání máte šanci získat.
Osobně bych si nedělal moc velké naděje a spokojil se s tím, že první práce bude pravděpodobně někde na hotelu na pozici úklid/obsluha v restauraci večer či ráno, práce ve skleníku nebo na farmě se zvířaty.
Z pohodlí svého domova můžete procházet nabídky práce, které se objevují téměř denně a zkoušet na ně reagovat.
Stejně tak můžete rozesílat vaše životopisy a pracovní žádosti a čekat, zda někdo zareaguje a bude si chtít domluvit pracovní pohovor.
Nevýhoda je v tomto případě hlavně v tom, že většinou nejste pro zaměstnavatele dostupní okamžitě a většinou si musíte naplánovat koupi letenek, cestu a další nutnosti.
Dalším problémem může být také to, že pokud zaměstnavatel nenabízí ubytování, musíte si zařídit i tohle, což může být hlavně v menších městech problém.
Tato metoda ale stále funguje a to především pokud hledáte práci několik měsíců předem, například jen na letní sezónu.
Nabídky práce můžete sledovat přímo na naší stráce PracujnaIslandu.cz, mnohem více jich ale najdete na těchto webech:
- Alfred.is – největší inzerce práce z celého Islandu, především ale z Reykjavíku a Keflavíku
- Vinnumalastofnun.is – islandský úřad práce, větší šance najít zde nabídku práce na venkově
- FB skupina Jobs in Tourism – facebooková skupina s nabídkami práce, asi nejlepší pro ty, kteří hledají práci mimo město
- Dfs.is/atvinna – nabídka práce v místních novinách, často obsazuje pozice, které se jinde neinzerují
- Storf.is – menší inzertní web se nabídkou práce
- Atvinna.frettabladid.is – nabídka práce v místních novinách, většinou ovšem pro Islanďany nebo ty, kteří mluví islandsky
- FB skupina Working in Iceland – další skupina na Facebooku, mix práce v Reykjavíku i mimo
- FB skupina Island – Češi a Slováci na Islandu – občas se tam objeví zajímavá nabídka práce, navíc si tam můžete nechat poradit
Kde jinde hledat zaměstnání na Islandu? Práci můžete najít ale i jinde než na inzertních portálech. Větší firmy nebo řetěžce hotelů inzerují vlastní nabídky u sebe na webu, takže je lepší procházet přímo jejich stránky. Mezi velké řetěžce hotelů na Islandu patří například:
- Fosshotely
- Icelandair hotely
- Centre hotels
- Kea hotels
- Marriott
- Hilton
Další užitečnou stránkou, která vám může hodně pomoct při hledání práce je Booking.com. Zde si můžete jednak najít hotely v oblasti, kterou budete zrovna projíždět, ale můžete se prioritně zaměřit na středně větší hotely. Šance je zde větší jednak kvůli tomu, že mají víc zaměstnanců a vždycky se najde někdo, kdo končí/odjíždí z Islandu. Navíc už mají také vyřešené vlastní ubytování a pronajmou vám nějaký pokoj ve sdílených prostorách blízko hotelu.
Asi poslední stránka, která mě napadá je web Gonow.is.
Jde o vyhledávač míst a služeb po celém Islandu. Do vyhledávaní stačí zadat vaši aktuální polohu a zobrazí se vám nejen hezká místa v okolí, ale také firmy jako obchody, ubytování či restaurace. Díky tomu uvidíte všechny možnosti, kam můžete zajet, zeptat se na práci a nechat tam svůj životopis.
Hledání práce přímo na Islandu
Jestliže se rozhodnete přijet na Island naslepo a začít hledat až práci na místě, budete mít výhodu v tom, že můžete oslovovat zaměstnavatele přímo.
Můžete si vytisknout životopisy a objíždět firmy, hotely apod. a osobně se tam ukázat. Často se sice nedostanete dál než na recepci, ovšem v některým případech můžete narazit na někoho, kdo o práci rozhoduje.
Druhou výhodou je to, že pokud dostanete reakci a váš potenciální zaměstnavatel projeví zájem, můžete si velmi brzy domluvit pracovní pohovor a být tak připraveni nastoupit téměř ihned.
Většina zaměstnavatelů s vámi bude chtít mluvit ještě předtím, než vás přijmou (pokud nemáte doporučení anebo dobrý životopis) a proto se hodí být dostupný co nejdříve.
Nevýhodou této metody jsou ovšem náklady. Bydlení na Islandu je oproti Česku velmi drahé a to především v Reykjavíku.
Pronájmy za jeden pokoj, který většinou zahrnuje jen postel, stolek a sdílenou koupelnu, se pohybuje kolem 20 000 Kč a není úplně snadné ho získat.
Můžete zkusit najít ubytování v hostelu či v nejlevnějších hotelech, ovšem i tak vás to nevyjde o moc levněji.
Dalším výdajem potom bude platba pronájmu auta. Pokud si sebou auto nepřiveze na trajektu, budete se moci pohybovat jen v Reykjavíku či v největších městech, kam vás může přivést autobus.
Tím pádem ale přijdete o možnost dopravit se do firem, které často nesídlí ve městech, ale jsou odloučené a autobusy tam nejezdí.
V nejhorším případě by se vám tak mohlo stát, že utratíte peníze za letenky, ubytování, dopravu a stravu a žádnou práci si nenajdete. Tím pádem se můžete rychle dostat do mínusu hned o několik desítek tisíc korun.
Jak se připravit na pohovor (co říkat a co neříkat)
Možná je to jen můj pohled a vidím to moc negativně, ale podle mě je potřeba si uvědomit, že většinu zaměstnavatelů ze začátku vůbec nezajímáte.
Podle mých zkušeností je pro ně důležité (a to byste mohli taky zmínit):
- zda dokážete nastoupit co nejdřív
- zda jste ochotni pracovat flexibilně – vzít občas nějaký přesčas, pracovat v den volna anebo si volno odložit na později
- na jak dlouho chcete na Islandu zůstat (nikdo nechce zaučovat nováčka, který mu za měsíc uteče pryč)
- zda máte kennitalu (hodí se, pokud ji máte, ale zaměstnavatel většinou pomůže se zařízením nové)
- zda máte řidičský průkaz/vlastní auto
- zda máte zkušenosti v oboru (CV pomůže, ale většinou to nikdo nečte)
- zda zapadnete do kolektivu – nemělo by vám vadit společné bydlení, sdílená sprcha, univerzální jídelníček pro všechny
Jak dlouho hledání práce potrvá?
Slyšel jsem příběhy lidí, kteří našli svoji práci první či druhý den, hned po příletu na Island a nemyslím si, že jsou to výjimečné případy.
Rozhodně záleží, ve kterou roční dobu přijedete – v zimě bude práce rozhodně méně, v dubnu může být ještě příliš brzo, ale pokud v sezóně od června do září by měly být šance největší.
Rozhodně je potřeba vydržet, nevzdávat se a nenechat se demotivovat odmítnutím. Připravte si hromadu životopisů a obcházejte každou firmu, na kterou po cestě narazíte. Věřím, že pokud budete zároveň sledovat zmiňované stránky a weby a rychle zareagujete (nejlepší je osobní návštěva), vaše šance na získání práce na Islandu budou velké.
Proč si najít práci na Islandu?
Pořád jste se nerozhodli, zda je Island ta správná volba? Podívejte se na tohle video se základními informacemi o Islandu, třeba vám právě to usnadní vaše rozhodování.
Kam dál?