Kolik se dá vydělat na Islandu

kolik-se-da-vydelat-na-islandu

Nebudeme si nic nalhávat, peníze jsou většinou tou hlavní motivací, kvůli které jezdí Češi na Island pracovat. Není se čemu divit, protože i za práci s nejmenší kvalifikací vyděláte několikanásobně více než v ČR. Island tak může být ideální destinací pro ty, kteří si chtějí přijet na Island vydělat, dokáží se uskromnit a ušetřit.

V tomhle článku se podíváme na otázku především příjmů (ale i výdajů) a pokusíme se spočítat, kolik se dá vydělat na Islandu (reálně).

Mzdy za práci na Islandu

Nejprve něco obecně k tomu, jak fungují výplaty na Islandu. Minimální mzda se zde určuje podle toho, pod jakými odbory budete pracovat.

Aktuální (červenec 2022) hodnota minimální mzdy je kolem 2150 ISK/380 Kč na hodinu (před zdaněním). To při 173 pracovních hodinách dělá 370 000 ISK/65 000 Kč měsíčně (před zdaněním).

Nově příchozí většinou začínají na téhle hodinové sazbě, ovšem můžete narazit i na lepší nabídku, o 100 či 200 ISK vyšší.

Vaše mzda vám ovšem může narůst jednak o bonus za dovolenou (orlof), což je zhruba dalších 10 % a také pokud pracujete v ranních či večerních hodinách.

Pro příklad – směny po 17:00 mají hodinovku navýšenou o 30%, víkendy jsou potom placené o 45%, stejně jako práce od půlnoci do 7:30 ráno. Pokud tak pracujete například jako číšník/číšnice v restauraci a většina vaší pracovní doby je po 17:00, můžete mít výplatu i při minimální mzdě o 30 % vyšší.

Výpočet mzdy za práci na Islandu není úplně snadný a nemyslím, že by mohlo to tady vysvětlovat. Myslím, že mnohem výmluvnější bude ukázkový příklad z praxe.

Kolik se dá vydělat na hotelu na Islandu – příklad

Moje poslední práce (léto 2021) byla v jednom z hotelů na jihu Islandu.

  • Pracovní doba byla standartních 8 hodin denně, 5 dnů v týdnů.
  • Moje směny byly rozděleny tak, že jsem měl 4 hodiny dopoledne (za minimální hodinovku 2050 ISK/hod) a další 4 hodiny večer (za minimální hodinovku navýšenou o 30%).
  • Za 20 pracovních dnů jsem pracoval zhruba 3 víkendové dny (takže každá hodinu navýšena o 45%).

Takhle jsem si vydělal asi 420 tisíc ISK hrubého, k čemuž se připočítá 10% bonus na dovolenou.

To nám dělá asi 460 tisíc ISK hrubého, ze které se odpočítají daně, zdravotní, sociální a příspěvek na odbory.

Kolik nakonec dostanu na ruku (mzda v normální měsíc, 172 hodin měsíčně):

  • Hrubá mzda: 460 000 ISK
  • Odpočet na daně: 110 000 ISK
  • Další odpočty: 23 000 ISK
  • Čistá mzda (peníze které dostanete na účet): 327 000 ISK/58 000 Kč

V tomhle případě jsem byl ubytovaný přímo na hotelu a také tam jedl. Mým dalším výdajem bylo 50 000 ISK, které mi bylo každý měsíc odebíráno z výplaty právě za poskytnutí jídla a ubytování.

Na konci měsíc by mi tedy zůstalo asi 277 000 ISK (zhruba 50 000 Kč) a nemusel bych utratit za nic dalšího.

Mzdy za práci na Islandu: Reykjavík vs venkov

mzda-island-penize

Stejně jako to platí i v Česku, tak v hlavním městě (v tomto případě Reykjavík) jsou vyšší průměrné mzdy než zbytek ostrova a především než venkov.

To ovšem neznamená, že byste si měli hledat práci v Reykjavíku. Já osobně bych doporučil opak – hledat práci mimo město.

Důvodem je to, že v Reykjavíku jsou životní náklady vyšší a navíc život ve městě láká k větším výdajům.

Prvním problémem je ubytování – může být velmi obtížné (a rozhodně nákladné) sehnat si v Reykjavíku garsonku či menší byt. Mnoho lidí tak žije ve sdílených prostorách, kdy mají jen svůj vlastní pokoj a kuchyň s koupelnou a dalšími prostorami sdílí s několika dalšími obyvateli.

Ovšem i sdílený pokoj vychází většinou od 60 000 do 100 000 ISK (10 – 17 tisíc Kč). Už tento výdaj vám ukrojí velkou část z výplaty, k tomu máte navíc výdaje za jídlo (dalších 5-10 tisíc Kč na osobu) a případně na dopravu po městě.

Je tu asi jasně vidět, že vychází mnohem lépe žít a pracovat někde na venkovském hotelu či penzionu, kde zaplatíte jednorázově 50 000 ISK a máte v tom jídlo i bydlení. Vaše životní náklady tak mohou být až 3x nižší než v Reykjavíku, mzdy ovšem tak rozdílné nejsou.

Mzdy podle typu zaměstnání

mzda-zamestnani-prace-island

Ti, kteří na Islandu žijí už delší dobu ví, že se zde dá vydělat mnohem více peněz než je minimální mzda.

K tomu, abyste ovšem lépe placené zaměstnání získali budete potřebovat buď dobrý kontakt, zkušenosti z netypického oboru anebo znalost Islandského jazyka.

Předpokládám, že většina čtenářů tohoto článku ani jeden z těchto „bonusů“ nemají a proto budou asi hledat v oboru turismu (hotely a restaurace), v úklidových firmách nebo na farmě.

Většina zaměstnání, které můžete jako sezónní pracovník získat patří do jedné sazby hodinové mzdy.

Znamená to tedy, že ať už pracujete jako úklizečka v hotelu, prodavačka v obchodě, číšník, pracovník na farmě nebo ve skleníku – vaše hodinová mzda bude přibližně stejná.

Konečná výplata se může lišit, ale to pouze kvůli tomu, že některé ze směn jsou odpoledne, večer nebo o víkendu kdy je za práci příplatek.

Výpis nejčastějších sezonních zaměstnání a jejich hodinové sazby (před zdaněním)

  • Uklízečka v hotelu/pro úklidovou firmu: 2150 ISK (380 Kč)
  • Obsluha v restauraci: 2130 – 2160 ISK (375 – 385 Kč)
  • Recepční na hotelu: 2160 ISK (385 Kč)
  • Pracovník na stavbě: 2200 ISK (390 Kč)
  • Pracovník v autoservise (výměna oleje, pneumatik): 2150 ISK (380 Kč)
  • Práce v bezpečnostní agentuře: 2150 – 2200 ISK (380 – 390 Kč)
  • Základní práce v rybárně: 2150 ISK (380 Kč)
  • Kuchař: 2150 – 2200 ISK (reálně může být vyšší) (380 – 390 Kč)
  • Obecná práce na hotelu/v restauraci: 2150 ISK (380 Kč)

Bonusy, odměny a další extra příjmy

Čím déle na Islandu pracujete, tím větší šanci máte na získání některých dalších bonusů.

  • Pro ty, kteří pracují u jednoho zaměstnavatele delší dobu vzniká nárok na vánoční bonus, který chodí s listopadovou výplatou a dělá 98 000 ISK (pro rok 2022).
  • Podobně funguje i prázdninový bonus, který se dostává 1. června a aktuálně jde o 53 000 ISK pro ty, kteří pracují u jednoho zaměstnavatele 12 měsíců jdoucích po sobě.

Kromě těchto bonusů je šance získat extra peníze formou spropitného (hlavně na hotelech a v restauracích). Suma, kterou na spropitném získáte je ale každoročně nižší a nižší, jednak kvůli tomu, že turisté nejsou na Islandu na dýška zvyklí ale především kvůli platebním kartám (a menším používání hotovosti).

Zajímá vás, jak konkrétně se počítá mzda na Islandu, případně další příklady výdělků ze zaměstnání na Islandu? Přečtěte si náš další článek Výpočet a příklad mzdy za práci na Islandu

Někteří zaměstnavatelé nabízí k výplatě také bonus na dopravu, například v případě, že do práce dojíždíte více než 10 km vlastním autem (to ovšem nebývá v případě sezónních pracovníků obvyklé).

Kam dál?

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x